Critics Choice Awards 2024: Oppenheimer and Barbie Sweep Film Categories, Succession and The Bear Triumph in TV

7 Min Read
Critics Choice Awards 2024: Oppenheimer and Barbie Sweep Film Categories, Succession and The Bear Triumph in TV

The Critics Choice Awards, the distinguished platform where professional critics select their favorite films and television shows from the previous year, took place last night at the Barker Hangar at the Santa Monica Airport in Santa Monica, California, with Chelsea Handler as the host. The film "Oppenheimer" stood out, securing eight wins in categories such as Best Picture, Best Director for Christopher Nolan, and Best Acting Ensemble. Meanwhile, "Barbie" received six awards, including Best Comedy and Best Original Screenplay. Emma Stone won Best Actress for "Poor Things," and "The Holdovers" trio claimed victories in various acting categories. On the television front, "Succession," "The Bear," and "Beef" dominated in drama, comedy, and limited series respectively, with notable wins for their casts and productions

Film

Best Picture
American Fiction
Barbie
The Color Purple
The Holdovers
Killers of the Flower Moon
Maestro
WINNER: Oppenheimer
Past Lives
Poor Things
Saltburn

Best Actor
Bradley Cooper, Maestro
Leonardo DiCaprio, Killers of the Flower Moon
Colman Domingo, Rustin
WINNER: Paul Giamatti, The Holdovers
Cillian Murphy, Oppenheimer
Jeffrey Wright, American Fiction

Best Actress
Lily Gladstone, Killers of the Flower Moon
Sandra Hüller, Anatomy of a Fall
Greta Lee, Past Lives
Carey Mulligan, Maestro
Margot Robbie, Barbie
WINNER: Emma Stone, Poor Things

Best Supporting Actor
Sterling K. Brown, American Fiction
Robert De Niro, Killers of the Flower Moon
WINNER: Robert Downey Jr., Oppenheimer
Ryan Gosling, Barbie
Charles Melton, May December
Mark Ruffalo, Poor Things

Best Supporting Actress
Emily Blunt, Oppenheimer
Danielle Brooks, The Color Purple
America Ferrera, Barbie
Jodie Foster, Nyad
Julianne Moore, May December
WINNER: Da'Vine Joy Randolph, The Holdovers

Best Young Actor/Actress
Abby Ryder Fortson, Are You There God? It's Me, Margaret.
Ariana Greenblatt, Barbie
Calah Lane, Wonka
Milo Machado Graner, Anatomy of a Fall
WINNER: Dominic Sessa, The Holdovers
Madeleine Yuna Voyles, The Creator

Best Acting Ensemble
Air
Barbie
The Color Purple
The Holdovers
Killers of the Flower Moon
WINNER: Oppenheimer

Best Director
Bradley Cooper, Maestro
Greta Gerwig, Barbie
Yorgos Lanthimos, Poor Things
WINNER: Christopher Nolan, Oppenheimer
Alexander Payne, The Holdovers
Martin Scorsese, Killers of the Flower Moon

Best Adapted Screenplay
Kelly Fremon Craig, Are You There God? It's Me, Margaret.
Andrew Haigh, All of Us Strangers
WINNER: Cord Jefferson, American Fiction
Tony McNamara, Poor Things
Christopher Nolan, Oppenheimer
Eric Roth and Martin Scorsese, Killers of the Flower Moon

Best Original Screenplay
Samy Burch, May December
Alex Convery, Air
Bradley Cooper & Josh Singer, Maestro
WINNER: Greta Gerwig & Noah Baumbach, Barbie
David Hemingson, The Holdovers
Celine Song, Past Lives

Best Cinematography
Matthew Libatique, Maestro
Rodrigo Prieto, Barbie
Rodrigo Prieto, Killers of the Flower Moon
Robbie Ryan, Poor Things
Linus Sandgren, Saltburn
WINNER: Hoyte van Hoytema, Oppenheimer

Best Production Design
Suzie Davies, Charlotte Dirickx, Saltburn
Ruth De Jong, Claire Kaufman, Oppenheimer
Jack Fisk, Adam Willis, Killers of the Flower Moon
WINNER: Sarah Greenwood, Katie Spencer, Barbie
James Price, Shona Heath, Szusza Mihalek, Poor Things
Adam Stockhausen, Kris Moran, Asteroid City

Best Editing
William Goldenberg - Air
Nick Houy - Barbie
WINNER: Jennifer Lame - Oppenheimer
Yorgos Mavropsaridis - Poor Things
Thelma Schoonmaker - Killers of the Flower Moon
Michelle Tesoro - Maestro

Best Costume Design
WINNER: Jacqueline Durran, Barbie
Lindy Hemming, Wonka
Francine Jamison-Tanchuck, The Color Purple
Holly Waddington, Poor Things
Jacqueline West, Killers of the Flower Moon
Janty Yates, David Crossman, Napoleon

Best Hair and Makeup
WINNER: Barbie
The Color Purple
Maestro
Oppenheimer
Poor Things
Priscilla

Best Visual Effects
The Creator
Guardians of the Galaxy Vol. 3
Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One
WINNER: Oppenheimer
Poor Things
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Best Comedy
American Fiction
WINNER: Barbie
Bottoms
The Holdovers
No Hard Feelings
Poor Things

Best Animated Film
The Boy and the Heron
Elemental
Nimona
WINNER: Spider-Man: Across the Spider-Verse
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
Wish

Best Foreign Language Film
WINNER: Anatomy of a Fall
Godzilla Minus One
Perfect Days
Society of the Snow
The Taste of Things
The Zone of Interest

Best Song
"Dance the Night," Barbie
WINNER: "I'm Just Ken," Barbie
"Peaches," The Super Mario Bros. Movie
"Road to Freedom," Rustin
"This Wish," Wish
"What Was I Made For," Barbie

Best Score
Jerskin Fendrix, Poor Things
Michael Giacchino, Society of the Snow
WINNER: Ludwig Göransson, Oppenheimer
Daniel Pemberton, Spider-Man: Across the Spider-Verse
Robbie Robertson, Killers of the Flower Moon
Mark Ronson, Andrew Wyatt, Barbie


Television

Best Drama Series
The Crown
The Diplomat
The Last of Us
Loki
The Morning Show
Stark Trek: Strange New Worlds
WINNER: Succession
Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty

Best Actor in a Drama Series
WINNER: Kieran Culkin - Succession
Tom Hiddleston - Loki
Timothy Olyphant - Justified: City Primeval
Pedro Pascal - The Last of Us
Ramón Rodríguez - Will Trent
Jeremy Strong - Succession

Best Actress in a Drama Series
Jennifer Aniston - The Morning Show
Aunjanue Ellis - Justified: City Primeval
Bella Ramsey - The Last of Us
Keri Russell - The Diplomat
WINNER: Sarah Snook - Succession
Reese Witherspoon - The Morning Show

Best Supporting Actor in a Drama Series
Khalid Abdalla - The Crown
WINNER: Billy Crudup - The Morning Show
Ron Cephas Jones - Truth Be Told
Matthew MacFadyen - Succession
Ke Huy Quan - Loki
Rufus Sewell - The Diplomat

Best Supporting Actress in a Drama Series
Nicole Beharie - The Morning Show
WINNER: Elizabeth Debicki - The Crown
Sophia Di Martino - Loki
Celia Rose Gooding - Star Trek: Strange New Worlds
Karen Pittman - The Morning Show
Christina Ricci - Yellowjackets

Best Comedy Series
Abbott Elementary
Barry
WINNER: The Bear
The Marvelous Mrs. Maisel
Poker Face
Reservation Dogs
Shrinking
What We Do in the Shadows

Best Actor in a Comedy Series
Bill Hader - Barry
Steve Martin - Only Murders in the Building
Kayvan Novak - What We Do in the Shadows
Drew Tarver - The Other Two
WINNER: Jeremy Allen White - The Bear
D'Pharaoh Woon-A-Tai - Reservation Dogs

Best Actress in a Comedy Series
Rachel Brosnahan - The Marvelous Mrs. Maisel
Quinta Brunson - Abbott Elementary
WINNER: Ayo Edebiri - The Bear
Bridget Everett - Somebody Somewhere
Devery Jacobs - Reservation Dogs
Natasha Lyonne - Poker Face

Best Supporting Actor in a Comedy Series
Phil Dunster - Ted Lasso
Harrison Ford - Shrinking
Harvey Guillén - What We Do in the Shadows
James Marsden - Jury Duty
WINNER: Ebon Moss-Bachrach - The Bear
Henry Winkler - Barry

Best Supporting Actress in a Comedy Series
Paulina Alexis - Reservation Dogs
Alex Borstein - The Marvelous Mrs. Maisel
Janelle James - Abbott Elementary
Sheryl Lee Ralph - Abbott Elementary
WINNER: Meryl Streep - Only Murders in the Building
Jessica Williams - Shrinking

Best Limited Series
WINNER: Beef
Daisy Jones & the Six
Fargo
Fellow Travelers
Lessons in Chemistry
Love & Death
A Murder at the End of the World
A Small Light

Best Movie Made for Television
The Caine Mutiny Court-Martial
Finestkind
Mr. Monk's Last Case: A Monk Movie
No One Will Save You
WINNER: Quiz Lady
Reality

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
Matt Bomer - Fellow Travelers
Tom Holland - The Crowded Room
David Oyelowo - Lawmen: Bass Reeves
Tony Shalhoub - Mr. Monk's Last Case: A Monk Movie
Kiefer Sutherland - The Caine Mutiny Court-Martial
WINNER: Steven Yeun - Beef

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
Kaitlyn Dever - No One Will Save You
Carla Gugino - The Fall of the House of Usher
Brie Larson - Lessons in Chemistry
Bel Powley - A Small Light
Sydney Sweeney - Reality
Juno Temple - Fargo
WINNER: Ali Wong - Beef 

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
WINNER: Jonathan Bailey - Fellow Travelers
Taylor Kitsch - Painkiller
Jesse Plemons - Love & Death
Lewis Pullman - Lessons in Chemistry
Liev Schreiber - A Small Light
Justin Theroux - White House Plumbers

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
WINNER: Maria Bello - Beef
Billie Boullet - A Small Light
Willa Fitzgerald - The Fall of the House of Usher
Aja Naomi King - Lessons in Chemistry
Mary McDonnell - The Fall of the House of Usher
Camila Morrone - Daisy Jones & the Six 

Best Foreign Language Series
Bargain
The Glory
The Good Mothers
The Interpreter of Silence
WINNER: Lupin
Mask Girl
Moving

Best Animated Series
Bluey
Bob's Burgers
Harley Quinn
WINNER: Scott Pilgrim Takes Off
Star Trek: Lower Decks
Young Love

Best Talk Show
The Graham Norton Show
Jimmy Kimmel Live!
The Kelly Clarkson Show
WINNER: Last Week Tonight with John Oliver
Late Night with Seth Meyers
The Late Show with Stephen Colbert

Best Comedy Special
Mike Birbiglia: The Old Man and the Pool
Alex Borstein: Corsets & Clown Suits
John Early: Now More Than Ever
WINNER: John Mulaney: Baby J
Trevor Noah: Where Was I
Wanda Sykes - I'm an Entertainer


Filed Under: , , , ,

SPONSORED LINKS

Today's Digital HD DealsView All

They Shall Not Grow Old
They Shall Not Grow Old
WAS: $14.99
NOW: $12.99
Hellboy
Hellboy
WAS: $13.99
NOW: $12.99
Black or White
Black or White
WAS: $19.99
NOW: $12.99